27/5/15

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 10000 μ ΜΕΓΑΡΑ 2015

ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΙΓΙΟΥ “ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ”

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Άλλη μια πολύ σημαντική επιτυχία κατέγραψε ο τοπικός μας Αθλητικός Σύλλογος «ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ» στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. που διεξήχθη την Κυριακή 24 Μαΐου στο Στάδιο των Μεγάρων, με τον χρυσό φέτος πανελληνιονίκη Σπύρο Ιατρόπουλο στα 6.000 μ. σε Ανώμαλο Έδαφος, να κατακτά αυτή τη φορά το ασημένιο μετάλλιο στα 10.000 μ. της κατηγορίας Εφήβων. Παράλληλα, ο αιγιώτης αθλητής κατετάγη 5ος στην κατηγορία των Νέων Ανδρών και 18ος στην κατηγορία των Ανδρών, καθώς ήταν υποχρεωτικό να συμμετέχει και στις μεγαλύτερες κατηγορίες. Αν και ήταν η πρώτη του φορά που συμμετείχε σε αυτό το αγώνισμα και παρότι κατά τη διάρκεια του αγώνα έπνεε δυνατός άνεμος, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των αθλητών, κατάφερε να πραγματοποιήσει πολύ καλή επίδοση. Ο χρόνος του ήταν 34.02.99, ο οποίος εκτός από ατομικό ρεκόρ αποτελεί ρεκόρ Συλλόγου στην κατηγορία Εφήβων, Νέων Ανδρών και Ανδρών. Επίσης, παραλίγο να γίνει ο καλύτερος αθλητής στο αγώνισμα αυτό όλων των εποχών σε όλη την Αιγιάλεια, καθώς σύμφωνα με τα στοιχεία που μας έδωσε από το προσωπικό του αρχείο ο παλαιός προπονητής της ΕΦΑ κ. Γιάννης Χρυσανθόπουλος, το ρεκόρ κατέχει ο Αλεξίου Αθανάσιος από το 1978 με χρόνο 33.59.0. Ο αθλητής του Αιγιώτικου Συλλόγου μετά από το χρυσό και το ασημένιο που κατέκτησε ήδη μέσα στο 2015, στοχεύει σε ένα ακόμη μετάλλιο στο αγώνισμα των 5.000μ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων που θα διεξαχθεί στην πόλη των Σερρών στις 27 και 28 Ιουνίου. Βέβαια είναι ένας δύσκολος στόχος, καθώς τον μήνα Ιούνιο προτεραιότητα του Σπύρου θα είναι η εξεταστική του, καθώς είναι πρωτοετής φοιτητής στη Ιατρική Σχολή των Πατρών.
Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχε ο Δημήτρης Τασσόπουλος στην κατηγορία Ανδρών, ο οποίος πλησιάζοντας το ατομικό του ρεκόρ, κατετάγη 27ος με επίδοση 35.06.89. Επίσης, είχαμε συμμετοχή και στο αντίστοιχο Πρωτάθλημα των Γυναικών, όπου η Έμμη Σαπίου δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και με επίδοση 41.06.98, ένα λεπτό κάτω από το ατομικό της ρεκόρ, κατέκτησε τελικά την 17η θέση.