(Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗΣ: Το πρώτο σκαλί)

15/10/14

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΙΓΙΟΥΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ

Δυναμική και άκρως επιτυχημένη συμμετοχή πραγματοποίησαν συνολικά 40 αθλητές και βετεράνοι δρομείς του Α.Σ. Αιγίου «ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ» στους αγώνες δρόμου 5.000 και 10.000 μέτρων, αλλά και 11 μικρά παιδιά στον αγώνα 850 μέτρων για παιδιά του δημοτικού σχολείου, που διοργανώθηκαν την Κυριακή 12 Οκτωβρίου μέσα στην πόλη της Πάτρας, στα πλαίσια των αγώνων δρόμου RUN GREECE που διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας. Οι αγώνες αυτοί, μολονότι προϋποθέτουν την συμβολική έστω οικονομική συμμετοχή των αθλητών, πανελλαδικά συγκεντρώνουν πλήθος αθλητών και ανεξάρτητων δρομέων, που ενισχύουν το δρομικό κίνημα στη χώρα και προσελκύουν ολοένα και περισσότερο κόσμο στον αθλητισμό.

Εξαιρετικά πολυάριθμη και πολύ επιτυχημένη ήταν η συμμετοχή του Συλλόγου στον αγώνα των 10.000 μέτρων, όπου συμμετείχαν 522 δρομείς από διάφορα μέρη της Ελλάδας. Από τους 18 δρομείς του Αθηνόδωρου που συμμετείχαν και τερμάτισαν όλοι, ο Δημήτρης Τασσόπουλος, με πολύ καλή επίδοση 34΄.28΄΄, κατέλαβε μόλις την 3η θέση στη γενική κατάταξη, ο Σπύρος Ιατρόπουλος, με επίσης πολύ καλό χρόνο 35΄.45΄΄, κατέλαβε μόλις την 7η θέση στη γενική κατάταξη και ακολούθησαν ο Μάριος Τσερεντζούλιας με επίδοση 37΄:58΄΄, ο Δημήτρης Παπαπέτρου με επίσης πολύ καλή επίδοση 38΄.41, ο Γιάννης Βασιλείου με επίδοση 38΄.56, η Έμμη Σαπίου, που με επίδοση 41΄.47 κατέλαβε την 4η θέση στην γενική κατάταξη των γυναικών, ο Ηλίας Θεοφυλακτόπουλος με χρόνο 42΄.11, ο Άγγελος Μουρίκης με επίδοση 42΄.50΄΄, ο Ραδάμανθυς Σκούντζος με χρόνο 43΄.10΄΄, ο Νεκτάριος Αργυριάδης με χρόνο 44΄.13΄΄, η Έλενα – Μαρία Σόγια με επίδοση 45΄.12΄΄, ο Βασίλης Σωτηρόπουλος με χρόνο 45΄.57΄΄, η Παναγιώτα Τσιοφύλα με επίδοση 46΄.34΄΄, ο Άγγελος Γιοβάς με επίδοση 47΄.55΄΄, ο Βασίλης Ντουζέπης με χρόνο 48΄.42΄΄, ο Γιώργος Μεντζελόπουλος με χρόνο 49΄.54΄΄, ο Κώστας Αναστασόπουλος με επίδοση 50΄.09΄΄ και ο Χρήστος Δούκας με χρόνο 53΄.45΄΄.

Στον αγώνα των 5.000 μέτρων, όπου συμμετείχαν συνολικά 1.706 δρομείς και ο ανταγωνισμός ήταν πολύ ισχυρός, οι αθλητές του Αθηνόδωρου κατέλαβαν πολύ καλές θέσεις. Συγκεκριμένα, από τους 22 αθλητές του Συλλόγου, ο Τζουάν Μανάϊ και ο Κώστας Ιατρόπουλος, με πολύ καλές επιδόσεις 17΄.06΄΄ και 17΄.11΄΄, κατέλαβαν την 3η και την 4η θέση αντίστοιχα στη γενική κατάταξη,  ο Παναγιώτης Παπακωνσταντίνου, με χρόνο 18΄.08΄΄, κατέλαβε την 8η θέση, ο Δημήτρης Γκραικιώτης, με επίδοση 19΄.12΄΄ τερμάτισε στην 16η θέση, ο Στυλιανός Κατσούλης στην 22η θέση με χρόνο 20΄.02΄΄, ο Ορέστης Μέμος στην 31η θέση με χρόνο 20΄.26΄΄, ο Απόστολος Χαντζής με χρόνο 21΄.03΄΄, η Άννα Ιατροπούλου, με επίδοση, 21΄.35΄΄, κατέλαβε την 4η θέση στη γενική κατάταξη των γυναικών και ακολούθησαν ο Δημήτρης Ρουμελιώτης με χρόνο 21΄.41΄΄, ο Γιώργος Θεοδωρόπουλος με επίδοση 23΄.20΄΄, ο Σέργκιο Στεγκάρου με χρόνο 24΄.18΄΄, ο Γιάννης Χαντζής με επίδοση 25΄.16΄΄, ο Ανδρέας Χαντζής με χρόνο 25΄.59΄΄, ο Θεόδωρος Παπακωνσταντίνου και η Μαρίνα Παπακωνσταντίνου με χρόνο 25΄.58΄΄, η Κυριακή Δημητρίου με επίδοση 26΄.32΄΄, η Μαρία Καϊάφα με χρόνο 29΄.03΄΄, η Δήμητρα Σκούρα με χρόνο 30΄.03΄΄, η Ιωάννα – Αθανασία Σαπίου με χρόνο 32΄.24΄΄, ο Νίκος Σπηλιόπουλος με χρόνο 34΄.11΄΄, η Ντιάννα Γιάννη με χρόνο 34΄.20΄΄ και η Κωνσταντίνα Σαπίου με χρόνο 35΄.21΄΄.

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Αθηνόδωρος ακόμη και στον αγώνα των 850 μέτρων, στον οποίο συμμετείχαν παιδιά του δημοτικού σχολείου, δείχνοντας ότι στην πόλη μας καλλιεργείται οργανωμένα και μεθοδικά ο κλασικός αθλητισμός από τις μικρές ηλικίες στις Ακαδημίες του Συλλόγου. Οι 11 μικροί αθλητές που έτρεξαν κι ορισμένοι κατέλαβαν πολύ καλές θέσεις ήταν οι εξής: Πολυχρόνης Ιατρόπουλος (2η θέση στα αγόρια), Παναγιώτης Σταθακόπουλος (4η θέση), Σωτηρία Δημητρίου, Χρήστος Δημητρίου, Μαρία Κατσούλη (2η θέση στα κορίτσια), Χρυσούλα Παπαπέτρου, Μαρία Παπαπέτρου, Στεφανία Γιάννη, Ειρήνη Καγιάννη, Γιάννης Καγιάννης και ο μικρότερος όλων Δημήτρης Καγιάννης.

Επίσης, συμμετοχή του τοπικού μας Συλλόγου είχαμε και στον 14ο Ημιμαραθώνιο Δρόμο «Στα Χνάρια του Παυσανία, ο οποίος διεξήχθη την ίδια ημέρα σε μια πανέμορφη διαδρομή από την Ελευσίνα μέχρι τα Μέγαρα δίπλα στη θάλασσα, που εμφάνιζε αρκετές δυσκολίες λόγω των αρκετών ήπιων ανηφορικών κλίσεων που είχε και της ζέστης που επικράτησε. Στον αγώνα αυτό των 21.100 μέτρων, όπου συμμετείχαν και τερμάτισαν 555 δρομείς από διάφορα μέρη της Χώρας, τον Αθηνόδωρο εκπροσώπησαν οι δρομείς Παναγιώτης Μουρδέκας, ο οποίος με πολύ καλή επίδοση 1.31΄.18΄΄, κατέλαβε την 29η θέση στη γενική κατάταξη και την 1η θέση στην κατηγορία 50-59 ετών, ο Γιάννης Ρωμανός με χρόνο 1.49΄.39΄΄ και ο Παναγιώτης Κοσσαράς με χρόνο 2.08΄.22΄΄. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ημιμαραθώνιος αυτός (όπως και ο Ημιμαραθώνιος Αιγιαλείας) είναι πλέον δυστυχώς από τους ελάχιστους λαϊκούς αγώνες δρόμου που διοργανώνονται χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση των δρομέων, ενισχύοντας με τον καλύτερο τρόπο το μαζικό λαϊκό αθλητισμό και δίνοντας πραγματικό παράδειγμα σε όλους τους φορείς που διοργανώνουν αγώνες σε ολόκληρη τη Χώρα ώστε να προσελκύσουν με τον καλύτερο τρόπο νέους δρομείς και να τους κάνουν να αγαπήσουν και να ζήσουν τον αθλητισμό.