τόσο που έκαμες, μεγάλη δόξα.
(Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗΣ: Το πρώτο σκαλί)

22/5/16

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 10000 Μ ΑΝΔΡΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΜΕΓΑΡΑ 2016

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα των 10χλμ που διεξήχθει στα Mέγαρα, ο σύλλογος μας συμμετείχε με τον αθλητή Iατρόπουλο Σπύρο όπου κατέκτησε την 6η θέση στους Nέους Άνδρες με επίδοση 32,16.41 καταρρίπτοντας το ρεκόρ συλλόγου και με την αθλήτρια Σαπίου Έμμη με επίδοση 40,27.69 κατέκτησε την 11η θέση στις Γυναίκες.

12/5/16

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ ΛΕΥΚΑΔΑΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Σε μια ακόμη αγωνιστική διοργάνωση συμμετείχαν δρομείς του Αθλητικού Συλλόγου Αιγίου «ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ» το Σάββατο 7 Μαΐου, αυτή τη φορά στο πανέμορφο νησί της Λευκάδας και στους λαϊκούς αγώνες δρόμου του 6ου Πράσινου Ημιμαραθώνιου, που έχουν καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια στο καλεντάρι των αγώνων μαζικού αθλητισμού και γνωρίζουν ιδιαίτερα σημαντική επιτυχία με ολοένα και περισσότερους δρομείς από όλη την Ελλάδα να συμμετέχουν σε αυτούς. Στα πλαίσια των αγωνιστικών αυτών εκδηλώσεων διεξήχθησαν, εκτός από τον Ημιμαραθώνιο των 21.097 μ., παράλληλοι αγώνες 1 χλμ, 5χλμ. και 10 χλμ., ενώ σε όλους τους αγώνες εγγράφηκαν και συμμετείχαν περίπου 1.100 άτομα.

Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων, ο αθλητής του Αθηνόδωρου Δημήτρης Τασόπουλος, αν και μόλις πριν από δύο εβδομάδες είχε συμμετάσχει στο μαραθώνιο του Ντίσελντορφ, εντούτοις συνεχίζοντας τις επιτυχημένες εμφανίσεις του κατάφερε, με επίδοση 16΄.39΄΄, να τερματίσει 1ος στη διαδρομή αυτή και να αναδειχθεί νικητής του αγώνα.

Στον βασικό αγώνα, δηλαδή τον Πράσινο Ημιμαραθώνιο των 21.097 μέτρων, συμμετείχαν και τερμάτισαν οι αιγιώτες δρομείς του τοπικού μας Συλλόγου Παναγιώτης Αρβανίτης με πολύ καλή επίδοση 1.31΄.34΄΄ και ο Ηλίας Θεοφυλακτόπουλος με επίδοση 1.39΄.33΄΄.

10/5/16

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ ΠΑΤΡΑ 2016

Με ανάμεικτα συναισθήματα χαράς αλλά και απογοήτευσης, ολοκλήρωσαν τη συμμετοχή τους οι  αθλητές του Αθηνόδωρου στους πανελλήνιους σχολικούς αγώνες. Ο Δημήτρης Γκραικιώτης πήρε την 8η θέση που αν επιτύγχανε τις πρόσφατες επιδόσεις του θα ήταν μέσα στα μετάλλια. Η Αννα Ιατροπούλου κατέλαβε την 7η θέση στα 800μ  ενώ το ατομικό της ρεκόρ από πέρυσι ήταν στα επίπεδα της επίδοσης της δεύτερης αθλητριας. Η Κυριακή Δημητρίου κάνοντας εκπληκτική κούρσα και παρ΄ότι αγωνιζόταν με ίωση, πέτυχε ατομικό ρεκόρ και ρεκόρ συλλόγου και για μία θέση έχασε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Κώστας Ιατρόπουλος με νέο ατομικό ρεκόρ πήρε τη δεύτερη θέση και αρθροίζει  πλέον το πέμπτο του  μετάλλιο σε πανελλήνιους σχολικούς αγώνες. Σε όλους αξίζουν συγχαρητήρια διότι η συμμετοχή τους και μόνο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα δείχνει ότι ανήκουν στους κορυφαίους αθλητές στην Ελλάδα και την Κύπρο.

Στη συνέχεια θα ανεβάσουμε σταδιακά κάποια βίντεο από τους αγώνες. Τέλος θα αναφέρουμε την προσφιλή ρήση του παλαιού πρωταθλητή Β. Γκαζώνη που λέει ότι στις επιτυχίες κρατάμε χαμηλά το κεφάλι και στις αποτυχίες ατσαλώνουμε το βλέμμα και κοιτάμε μπροστά...